Patrick Reslow (SD).

SD vill avskaffa undervisning i modersmål

Publicerad 31 december 2022 kl 16.53

Inrikes. Regeringen och Sverigedemokraterna vill utreda om modersmålsundervisning kan leda till sämre "integration" och språkinlärning. SD:s förhoppning är att utredningen ska mynna ut i att denna typ av undervisning slopas, skriver SVT Nyheter.

Dela artikeln

– Vår inställning är ju att vi inte ska ha en skattefinansierad modersmålsundervisning, utan att den ska ersättas med svenskundervisning, säger Patrick Reslow (SD), ledamot i utbildningsutskottet, till SVT.

Utredningen ska tillsättas för att "se över modersmålsundervisningen i syfte att den inte negativt ska påverka integration eller elevens kunskapsutveckling i svenska språket".

Varje vecka deltar 180.000 elever i en timmes modersmålsundervisning.

Sverigedemokraterna hoppas att de kan påverka instruktionerna för utredningen så att möjligheten att ta bort modersmålsundervisning i alla språk förutom de nationella minoritetsspråken undersöks.


Nyheter från förstasidan

Vita huset pyntas – med bilder på kriminella invandrare

Trumps utställning. Planen: Använda invandringsfrågan för att återvinna förtroende.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0