SD:s rekordsiffror
Socialdemokraterna har backat mest sedan hösten 2014. Här finansminister Magdalena Andersson med höstbudgeten.

SD framåt även i Ipsos

Publicerad 28 augusti 2015 kl 09.24

Inrikes. Sverigedemokraterna får 17,8 procent och når därmed en ny toppnotering även i DN/Ipsos augustimätning, skriver DN.

Dela artikeln

Det är det bästa resultatet som partiet någonsin fått i Ipsos. Noteringen ligger i linje med flertalet mätningar som publicerats den ­senaste tiden.

För regerande Socialdemokraterna går det däremot knackigt. Partiet stöds enligt Ipsos av 26,8 procent av väljarna och är därmed det parti som förlorat flest väljare sedan valet.

M får med sina 23,8 procent ungefär samma stöd som i valet för snart ett år sedan, skriver DN.

Se även:
De är de mest tillförlitliga opinionsinstituten


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0