Schweiz folkomröstar om invandring
Gränsen mellan Schweiz och Tyskland.

Folkomröstning om att stoppa EU-invandring ignoreras av Schweiz politiker

Publicerad 18 december 2016 kl 11.47
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Politikerna i Schweiz struntar i resultatet av den folkomröstning om EU-invandring som hölls i februari för snart tre år sedan, skriver Daily Express.

Dela artikeln

Omröstningen handlade om att stoppa den fria rörligheten mellan Schweiz och EU och sätta ett tak på det antal personer som tillåts flytta till landet.

– Schweiz har rätt att kontrollera sin egen invandring, menade Schweiziska folkpartiets (SVP) vice partiledare Luzi Stamm.

Han förutspådde även att konservativa och högerpopulistiska partier i övriga Europa skulle gå starkt framåt så länge etablerade politiker vägrar lyssna på sina väljare.

SVP var det parti som drev igenom folk­omröstningen och lyckades med knapp marginal förmå schweizarna att rösta för invandrings­taket. Men i Bryssel slog EU-topparna bakut och började införa sanktioner mot Schweiz som straff för att folket ansågs ha röstat fel.

Nu har Schweiz parlament under veckan, efter nästan tre år av överläggningar, beslutat att inte följa folkviljan om att begränsa EU-invandringen. Detta av rädsla för att EU kommer straffa Schweiz genom att skära av landet från den gemensamma marknaden.

Enligt den nya lagen nöjer sig politikerna med att arbetslösa schweizare ska ges förtur till lediga jobb i landet, före EU-medborgare. En urvattnad kompromiss långt ifrån det bindande lagförslag schweizarna röstade ja till, konstaterar The Local.

SVP rasar mot den nya lagen och kallar den ett brott mot landets konstitution som "saknar motstycke". I Bryssel välkomnas emellertid beskedet att politikerna i Schweiz ger efter för hoten och kör över det egna folket.

– Det är ett gott tecken att lagen inte är avsedd att införa kvoter på den fria rörligheten för EU-medborgare, säger EU-kommissionens talesman Margaritis Schinas.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Utrikes

Epstein-vittnet Virginia Giuffre död i självmord

Tog sitt liv vid 41 års ålder i Australien.. Hon var en av huvudvittnena när Ghislaine Maxwell dömdes till fängelse.0 

Norges statsminister: "Jag hyllar Trump"

Jonas Gahr Støres beröm i Vita huset.. "Han har tagit mycket viktiga initiativ för att få slut på detta krig."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0