Kim Jong-un

Rykten om att Kim Jong-Un är död

Publicerad 26 april 2020 kl 07.14

Utrikes. Nordkoreas ledare Kim Jong-Un har inte setts till i offentligenheten på över två veckor. Det har lett till spekulationer och rykten – bland annat om att han är död eller hjärndöd.

Dela artikeln

Enligt Reuters skickades i torsdags ett kinesiskt specialistläkarteam till Nordkorea för att undersöka den 36-årige diktatorn Kim Jong-Un. Vad det är för hälsoproblem han har haft är dock okänt.

En tv-kanal i Hongkong uppger sig ha fått information från "en mycket trovärdig" källa om att Kim har avlidit. Enligt en japansk tidning befinner han sig istället i "ett vegetativt tillstånd", rapporterar New York Post.

Obekräftade uppgifter från en påstått högt uppsatt källa inom det kinesiska kommunistpartiet gör gällande att en av läkarna av misstag råkade orsaka diktatorns död eftersom hans händer skakade så mycket under operationen.

Enligt den sydkoreanska nyhetsbyrån Yonhap har Kim Jong-Un inte synts till i offentliga sammanhang eller i statlig tv sedan den 11 april. Han missade bland annat firandet av farfadern Kim Il Sungs födelsedag den 15 april, vilket är en av landets viktigaste högtider.

Samtidigt finns det inte några tecken på förändringar i samhället i Nordkorea, där livet tycks fortsätta som vanligt. USA:s president Donald Trump uppgav tidigare i veckan att han inte trodde på uppgifterna om att Kim Jong-Un skulle vara allvarligt sjuk. Några sådana indikationer uppges de amerikanska underrättelsetjänsterna inte heller ha fått.

Enligt uppgifter till Reuters visar satellitbilder att diktatorns tåg befann sig vid kuststaden Wonsan den 21 april.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Analytiker: Estland gör Östersjön till nästa oroshärd

USA:s avspänningslinje utmanas av baltstaten.. Det lilla landet ökar militariseringen av Östersjön och skapar en konfliktzon på egen hand, menar en bedömare.0 

Fett och socker ger sämre lokalsinne

Skräpmat försämrar vissa hjärnfunktioner.. "Ohälsosamma matvanor påverkar hjärnan redan i tidig vuxen ålder".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0