Malexandermorden

Polismördare blir professionell antirasist

Publicerad 19 maj 2014 kl 09.04

Inrikes. Den ökände mördaren och krigsförbrytaren Jackie Arklöv har fått anställning som antirasist på skattefinansierade Exit, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

© 

Jackie Arklöv, vid tiden för dubbelmorden i Malexander 1999.

Arklöv, som också gjort sig skyldig till folkrättsbrott med rasistiska undertoner i Bosnien, är i Sverige mest känd för delaktighet i Malexandermorden 1999, för vilka han dömdes till livstids fängelse. Arklöv har hitintills nekats möjligheter till obevakade permissioner, men nu hoppas han kunna få dem beviljade med hjälp av skattefinansierade Fryshuset i Stockholm, där han erhållit anställning på den antirasistiska organisationen Exit, där han ska "hjälpa människor som vill lämna vit makt-miljön".

Han motiverar kraven på obevakad permission med bland annat anställningen som grund.

"Om jag ska ha en möjlighet att på ett adekvat sätt sköta min verkställighet och stärka mitt prosociala nätverk, är permission på egen hand nödvändig – efter 15 år!", skriver Arklöv i ett brev till förvaltningsrätten, dit han överklagat avslaget på hans tidigare begäran om obevakade permissioner. 

Han har tidigare också nekats att få sitt straff tidsbestämt. 

"Det är inte rimligt att jag ska tvingas vänta tills jag fått ett tidsbegränsat straff, innan permission på egen hand beviljas", skriver han vidare.

Fryshuset har tidigare kritiserats för att de anställer grova kriminella att agera som så kallade förebilder åt ungdomar. 


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD: Vänsteraktivisterna i regeringskansliet bör utredas

"Risk för sabotage." Riktar in sig på de 261 byråkrater som skrev under värdegrundsuppropet 2018.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0