Mordet på Kim Wall

Polisens senaste teori: Kim Wall är död

Publicerad 17 augusti 2017 kl 13.01

Inrikes. Polisens nya teori om den försvunna frilansjournalisten Kim Wall är att hon är död. Det meddelade Köpenhamnspolisen vid en presskonferens på torsdagen.

Dela artikeln

Det var Köpenhamnspolisens mordenhet som vid lunch på torsdagen höll en presskonferens där man meddelade att man tror att den svenska journalisten Kim Wall, 30, är död.

– Vi letar efter en död person och det gör vi i området kring Kögebukten, båda i svenska och danska vatten, men vi har inga konkreta indikationer på var vi ska söka, säger Jens Møller Jensen, viceinspektör vid Köpenhamnspolisen.

– Vi har också sökt mycket med flyg sedan ubåten försvann men det har inte gett några stora konkreta resultat. Vi har nu bett våra svenska poliskollegor om assistans i saken och de har bland annat hjälpt oss söka med helikopter.

Polisen kommer fortsätta leta med dykare, men sökinsatserna med flyg har upphört.

Det var i torsdags förra veckan som den danske uppfinnaren Peter Madsen anmäldes saknad efter en ubåtsfärd i Köpenhamn.

Madsen hittades välbehållen men däremot saknades en svensk kvinnlig journalist som deltog på ubåtsfärden för att göra ett reportage.

Peter Madsen nekar till anklagelserna men sitter häktad misstänkt för att ha dödat kvinnan.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tar Putin emot Trumps man – med öppna armar

"Jag är så glad att se dig." Steve Witkoff fick hjärtligt mottagande i Kreml – av goda skäl.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0