Anders Borg, som var finansminister i Fredrik Reinfeldts regering mellan 2006-2014, har polisanmälts efter fylleslaget på en fest i Stockholms skärgård förra fredagen, där den före detta ministern enligt Aftonbladets källor bland annat ska ha visat sitt könsorgan, tagit andra män i skrevet och kallat kvinnor på festen för "hora" och "slampa".
Kristoffer Samsing, som arbetar som stationsbefäl på Norrmalmspolisen i Stockholm, berättar för Aftonbladet att han på lördagsmorgonen noga läste igenom medierapporteringen om händelsen och sedan beslutade sig för att upprätta en polisanmälan.
– Det har kommit till min kännedom att brott kan ha begåtts och då är jag skyldig att ta upp en anmälan, säger han till Aftonbladet.
Polisen har därmed inlett en förundersökning mot Anders Borg.
Brottsrubriceringen är sexuellt ofredande, olaga hot och eventuellt förolämpning.
Anders Borg är dock inte skäligen misstänkt för något brott, utan han "kan misstänkas", vilket är en mycket låg misstankegrad.
Det finns inte heller någon målsägande eller vittnen. Enligt Kristoffer Samsing handlar det i nuläget om ganska vaga uppgifter och polisen ska nu arbeta vidare med att forska få fram uppgifterna. Polisen uppmanar vittnen och eventuella offer att höra av sig. I annat fall kommer utredningen bli svår att driva framåt.
Anders Borg kan komma att kallas till polisförhör.