Raskravallerna i USA
Polismannen Brad Miller och inbrottstjuven Christian Taylor.

Polis sparkas efter att ha skjutit ihjäl tjuv

Publicerad 12 augusti 2015 kl 09.42

Utrikes. Polismannen Brad Miller, 49, i Texas USA får nu sparken från sitt jobb efter att han i fredags morse skjutit ihjäl en inbrottstjuv.

Dela artikeln

Det var tidigt i fredags morse som Miller och hans kollegor larmades till ett pågående inbrott hos en bilhandlare i Arlington i Texas. På brottsplatsen fanns fortfarande inbrottstjuven, den svarte 19-åringen Christian Taylor, kvar, rapporterar AP.

Miller och en kollega till honom tog omedelbart upp jakten på den 19-årige tjuven som sprang genom en krossad glasdörr. De beordrade honom att lägga sig ned på marken, något som han vägrade att göra.

Istället vände sig Taylor om mot polismännen och rörde sig mot dem. Millers kollega drog då upp sin elpistol, men Miller själv drog sitt tjänstevapen och avlossade sammanlagt fyra skott. Den 19-årige inbrottstjuven avled på platsen.

Nu har stadens polischef Will Johnson beslutat sig för att sparka den 49-årige polismannen.

– Det här är ett extremt svårt fall, säger han.

– Beslut fattades som skapade ett sammanhang av eskalerande konsekvenser som fick ett oåterkalleligt slutresultat.

Situationer med vita polismän som i tjänsten skjuter ihjäl svarta kriminella har i USA kommit att bli ett känsligt politiskt ämne. Många svarta identifierar sig mer med de kriminella än med de vita polismän som försöker upprätthålla lag och ordning i samhället.

Efter beslutet om att låta avskeda Miller var det trots det många svarta som demonstrerade utanför Arlingtons polisstation. De ansåg att det inte räckte med att han förlorade jobbet utan ville dessutom att han skulle åtalas för brott.


Nyheter från förstasidan

TV-chocken när folkkäre komikern plötsligt börjar såga mångkulturen

Här får Dieter Nuhr nog. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Rysslands ambassadör: Sverige skapar sin egen rysskräck

Intervjuas i Swebbtv.. "Forskare och journalister i Sverige utvecklar olika scenarier – och börjar tro på sig själva."0 

Tyskt förbud mot "lögner" tros bli hårdare än väntat

Även "vardagliga smålögner" kan bli straffbara, varnar jurister.. Nya tuffa lagen ska officiellt skydda regeringen och makthavare från "desinformation".0 

Ukrainska USA-politikern: Ukraina bör inte kräva tillbaka territorium

Är inte "i position att kräva det".. Kongressledamoten Victoria Spartz, född i Ukraina, anser att Zelenskyj måste göra stora eftergifter.0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0