Saudiavtalet
Det var under den förre statsministern Göran Perssons (S) regeringstid som det topphemliga avtalet med Saudiarabien förhandlades fram.

Oklar framtid för "saudiavtalet"

Publicerad 26 februari 2015 kl 15.35

Politik. Det så kallade "saudiavtalet" kan vara på väg att sägas upp, rapporterar flera olika medier.

Dela artikeln

Avtalet, även känt som "saudiaffären", är ett pågående militärt samarbete som regeringen Göran Persson (S) förhandlade fram med Saudiarabien 2005. Avtalet var till en början topphemligt och inbegrep bland annat byggandet av en större vapenfabrik i Saudiarabien – men hela affären avslöjades av Sveriges radio i mars 2012.

Nu kan avtalet vara på väg att sägas upp, något som i sådana fall måste ske senast den 15 maj för att det inte automatiskt ska förlängas med ytterligare fem år. Och det är Miljöpartiet som sätter press på Socialdemokraterna om att häva avtalet med det kontroversiella arablandet.

– Miljöpartiets riksdagsgrupp har ju haft uppe frågan flera gånger vid olika tillfällen och vi är ju överens om att vi tycker att avtalet borde sägas upp, så den frågan är inte föremål för några diskussioner nu i partiet, säger Miljöpartiets presstalesman Hanne Simonsen till Fria Tider.

– Den här frågan är ju föremål för behandling i regeringen, fortsätter hon.

Simonsen kan däremot inte svara på när man kan vänta sig ett besked i frågan.

– Jag har inte hört när det ska komma till något beslut i den här frågan, säger hon.

Enligt uppgifter i Svenska dagbladet sitter Socialdemokraternas verkställande utskott (VU) just nu i förhandlingar under torsdag och fredag där partiets framtida inställning till saudiavtalets diskuteras. Att det skulle handla om överläggningar om just saudiavtalet motsägs däremot av källor inom partiet.

– Det jag har fått höra, bara som jag har fått höra, är att det här är ett förlängt VU inför kongressen. Så att man ska prata inför vår kongress som är 29 till 31 maj och det är ju alla motioner som har kommit in om framtidens jobb och framtidens folkrörelse och så, säger Peter Liljeros, som är pressekreterare åt Socialdemokraternas partisekreterare Carin Jämtin, till Fria Tider.

Och det skulle inte vara relaterat till saudiavtalet alls då?
– Inte som jag har fått någon information om, men jag sitter inte på dagordningen.

Vet du någon som gör det och som kan uttala sig om det?
– Jag är så himla ny här, det är det som är grejen, men jag tror inte att någon kommer att uttala sig om det, heller. Det skulle i sådana fall vara de som sitter i VU, som vet, men vi har inte fått någon information om det helt enkelt.

Artikeln är rättad.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vita huset pyntas – med bilder på kriminella invandrare

Trumps utställning. Planen: Använda invandringsfrågan för att återvinna förtroende.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0