Brottsregistret på nätet
På Lexbase.se kan du kolla om dina grannar är dömda för brott med hjälp av en interaktiv karta.

Datainspektionen vill förbjuda Lexbase

Publicerad 28 januari 2014 kl 11.03

Inrikes.Grundlagen bör ändras för stoppa tjänster som Lexbase, som lagrar sökbara uppgifter om dömda privatpersoner. Det menar Datainspektionen.

Gilla artikeln på Facebook

Journalister och vänsterextrema grupperingar som AFA har länge haft tillgång till massiva databaser som lagrar känsliga uppgifter om privatpersoners myndighetskontakter.

Men när sajten Lexbase, som lanserades på måndagen, nu låter vanliga privatpersoner göra samma typ av sökningar utbröt en mediestorm.

Tjänster som Lexbase och Robert Aschbergs Piscatus utnyttjar ett undantag i Personuppgiftslagen, Pul, som innebär att det går att kringgå de vanliga reglerna för persondatabaser genom att skaffa sig ett så kallat utgivningsbevis. Det kryphålet vill Datainspektionen nu täppa till.

Datainspektionens generaldirektör Kristina Svahn Starrsjö skriver på DN Debatt att grundlagen behöver ändras redan i år, så att tjänsterna inte längre kan få utgivningsbevis.

"Det är onekligen en paradox att den som har en webbplats med utgivningsbevis kan hantera uppgifter fritt på ett sätt som polisen är förbjuden att göra", skriver Kristina Svahn Starrsjö.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Flyktingar fördriver dagarna på holländska lyxhotell

Budgeten: 300 euro per natt. "Det är ett trevligt ställe. Våra sängkläder tvättas åt oss, vi får mat och vi får hjälp med allt vi behöver"0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Inrikes

Försökte sedan smita från polisen. Föraren misstänks nu för grov olovlig körning.0 

Wall Street Journal spår enat nordiskt försvar

Konceptet: Truppminor och en miljon finska soldater.. Även familjen Wallenberg och svenska vapenindustrin hyllas av storfinansens prestigeorgan.0 

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända.". Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0