Liberalt förslag: Hämta omedelbart 2 000 000 araber till Europa

Publicerad 2 november 2013 kl 02.40

Inrikes.EU bör arrangera en ”evakueringsoperation” för att se till att alla flyktingar från Syrien omedelbart får tillträde till Europa. Det föreslår Folkpartiets ungdomsförbund i ett kontroversiellt utspel.

Gilla artikeln på Facebook

”Det är hög tid att Europa hjälper fler syrier att ta sig i säkerhet på europeisk mark”, skriver Liberala Ungdomsförbundets ordförande, Linda Nordlund, och utrikespolitiska talesperson, Bawar Ismail, i en debattartikel i Uppsala Nya Tidning.

De båda liberalerna menar att det är Europas ansvar att skydda den syriska civilbefolkningen, som man påstår ”massakreras” av landets president Bashar al-Assad. Därför bör EU inleda en ”evakueringsoperation” där alla syriska flyktingar som för närvarande befinner sig i grannländer till Syrien transporteras till Europa.

Enligt FN-organet UNHCR uppehåller sig för närvarande över 2,1 miljoner flyktingar från Syrien i grannländerna Libanon, Turkiet, Irak, Jordanien och Egypten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0