Carl Bildt utpekas som USA-spion

Publicerad 23 februari 2012 kl 17.25

Inrikes.Läckta Wikileaks-dokument som Expressen tagit del av påstås visa att den svenske utrikesministern och tidigare statsministern Carl Bildt har varit hemlig agent åt USA sedan 1970-talet.

Gilla artikeln på Facebook

I Wikileaks nya dokument pekas George W. Bushs f.d chefsrådgivare och vice stabschef Karl Rove ut som Bildts kontaktperson i USA. Men Carl Bildt vill inte svara på Wikileaks anklagelse om att han lämnat hemlig information till den neokonservative topptjänstemannen. Inte heller UD vill svara innan man sett dokumenten, säger en talesman till Expressen.

Att Carl Bildt har starka band till USA är känt sedan tidigare. Han var bland annat engagerad på USA:s sida i den så kallade ubåtsfrågan på 80-talet, och när den svenska regeringen smugglade ryskt militärmateriel på den civila passagerarfärjan Estonia under 1994, så var Carl Bildt statsminister i Sverige.

Wikileaks låter dock förstå att man inte har några planer på att vara lika snälla mot Carl Bildt som de svenska medierna har varit i ubåts- och Estoniafrågan.

- Det finns hemliga dokument som avslöjar att Bildt samarbetat med den amerikanska administrationen på ett sätt som strider mot svenska lagar, hävdar en person med insyn i Wikileaks material och planering.

- Han kommer att tvingas avgå. Det kan innebära slutet på hans politiska karriär, säger samma källa till Expressen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vadderat täcke i brons ska hedra Akilovs terroroffer på Drottningatan

Åtta år sedan Rakhmat Akilovs terrordåd. Idag invigs ett nytt minnesmärke – "Sanctuary" – i på Sergels torg.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Här jagar polisen 13-åringen efter skotten

"Hör jag en sak till du gör kaos".. Gick till attack med pistoler mot israeliska militärteknik- och vapenföretaget Elbit i Göteborg.0 

Skånearab lurade Sverige på 3,5 miljoner

Levde loppan i arabvärlden – trots att han "inte kunde gå".. Åtta personliga assistenter försörjdes – ingen jobbade på riktigt.0 

Politiskt korrekt kost ger svenska gymnasieflickor järnbrist

Fyra av tio är drabbade.. Nu varnar forskarna för följderna av "klimatsmarta" men hälsofarliga kostråd.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0