Morgan Johansson.

Morgan Johansson om invandrarpartiet: "Extremt farligt"

Publicerad 5 maj 2022 kl 09.09

Inrikes. Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) varnar nu för det nya turkkopplade invandrarpartiet Nyans, som i valet i höst tänker utmana S om invandrar­rösterna.

Dela artikeln

Nyans utmålar Sverige som ett land genomsyrat av vad man kallar islamofobi och rasism.

Partiledaren Mikail Yüksel har krävt att polischefer som varit involverade i att ge koranbrännaren Rasmus Paludan demonstrationstillstånd ska få sparken.

Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) uppger sig nu vara bekymrad över Nyans, som har börjat konkurrera med Socialdemokraterna om invandrarrösterna.

– Det verkar vara ett parti som vill splittra och slå in en kil mellan muslimer och övriga samhället, och det tror jag är extremt farligt, säger Morgan Johansson till Expressen.

Ministern uppger vidare att även Sverigedemokraterna är ett parti som försöker "slå in en kil mellan muslimer och resten av samhället".

Mikail Yüksel har dock fel när han pekar ut Sverige som rasistiskt och islamofobiskt, enligt Morgan Johansson.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0