Inflationen

Svensk inflation den högsta sedan 90-talskrisen

Publicerad 14 december 2021 kl 13.09

Ekonomi. Inflationstakten var 3,6 procent i november, visar nya KPIF-siffror från SCB. Det är den högsta sedan 1993, och ledande banker försöker nu bortförklara den i olika medier.

Dela artikeln

I oktober låg KPIF på 3,1 procent. Månadsförändringen från oktober till november var 0,5 procentenheter högre inflation.

Det är första gången sedan 1993 som Sverige har så hög inflation.

Sverige var dock en annan ekonomi 1993 än 2021. På den tiden kostade en bostad i Stockholms innerstad mindre än 30.000 kronor och hela samhället byggde inte på att man kunde låna gratis, eller till och med få betalt för att låna, och låg inflation var inte en grund­förutsättning för att ekonomin skulle fungera.

Idag är däremot låg inflation nödvändigt för många hushålls ekonomi. De flesta har lån och om inflationen stiger måste räntan – även räntan på bolån – så ovillkorligt höjas till en nivå som motsvarar inflationen.

Torbjörn Isaksson, chefsanalytiker på Nordea, tror på fortsatta ökningar av inflationstakten.

– Nu är vi bara halvvägs igenom december, men det kan bli en dubbelt så stor effekt jämfört med november. Så vi kan ha en inflation som närmar sig 4 procent i december, säger han till TT.

Ingen av de analytiker som TT talar med lyfter fram de låga räntorna och det statliga penningtryckandet som orsaken till inflationen. Istället hävdar SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist att "de ökande energipriserna" i Sverige som orsaken till att inflationen stiger världen över.

Dessutom påstås folk ha sparat så mycket pengar under pandemin att "varuefterfrågan i världen" nu gått upp.

– De pengar som fanns i hushållen har drivit på efterfrågan runt om i världen så mycket att det blivit brist på varor, och dessutom finns det störningar i produktionen. Det leder till prisuppgångar, säger han.

Den amerikanske krisexperten och ekonomen Peter Schiff har motsatt syn. Han håller med om att hushållen är rika i pengar mätt, men pengarna är inte ihopsparade av hushållen, utan skapade av staten som har gett dem till hushållen.

– Det här är pengar som skapats genom att man tryckt dem. Ingen har betalat skatt för dem. De trycks av staten och spenderas sen in i ekonomin, och det driver upp priserna. När Jim Cramer (en sorts amerikansk Robert Bergqvist, FT:s anm.) talar om att hushållen spenderar pengar så javisst, så är det, men vi har inte jobbat ihop de här pengarna utan vi har tryckt dem, och då stiger inflationen, säger han till Fox News.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Ekonomi

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0