Bidenskandalen

Få har besökt Hunter Bidens konstutställning

Publicerad 1 november 2021 kl 09.12

Utrikes. Efter korruptionsavslöjandena uppger sig president Joe Bidens son Hunter ha sadlat om till konstnär. Men hans utställning i New York har endast besökts av en handfull personer – inte ens mamma och pappa kom, rapporterar RT.

Dela artikeln

Hunter Bidens utställning på Georges Berges Gallery i stadsdelen Soho i New York har lockat till sig ett mindre antal högprofilerade gäster, enligt New York Post.

För att besöka det hårt bevakade galleriet krävs en särskild inbjudan. Bland besökarna finns Bill Fine, chef för konstförsäljningssajten Artnet samt Gene Epstein, en före detta Wall Street-höjdare.

Prislappen för presidentsonens målningar varierar i pris mellan 75.000 och 500.000 dollar, vilket är jättelika belopp för en nylanserad konstnär. Detta har väckt kritik i ljuset av de tidigare avslöjandena om hur Hunter Biden utnyttjat sitt namn och sin pappas ställning för att göra korrupta affärer.

Vita huset försäkrar officiellt att det inte rör sig om någon ny korruption. Galleriet ska se till att köparna inte blir kända för regeringen, hävdas det.

Galleriets ägare, Georges Berges, säger att det bara är "irrationalitet" och "fördomar" som gör att vissa inte kan förstå att Hunter Biden producerar "stor konst" och istället misstänker att det hela handlar om korruption.

Att president Joe Biden och hans fru Jill inte kommer att besöka utställningen är enligt Berges "olyckligt", men det beror på "den tid vi lever i".

Bidens utställning pågår till och med den 15 november och ska sedan flyttas till ett galleri i Berlin. Politikersonens verk har tidigare visats på en utställning i Los Angeles.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0