Bidenskandalen

Få har besökt Hunter Bidens konstutställning

Publicerad 1 november 2021 kl 09.12

Utrikes. Efter korruptionsavslöjandena uppger sig president Joe Bidens son Hunter ha sadlat om till konstnär. Men hans utställning i New York har endast besökts av en handfull personer – inte ens mamma och pappa kom, rapporterar RT.

Dela artikeln

Hunter Bidens utställning på Georges Berges Gallery i stadsdelen Soho i New York har lockat till sig ett mindre antal högprofilerade gäster, enligt New York Post.

För att besöka det hårt bevakade galleriet krävs en särskild inbjudan. Bland besökarna finns Bill Fine, chef för konstförsäljningssajten Artnet samt Gene Epstein, en före detta Wall Street-höjdare.

Prislappen för presidentsonens målningar varierar i pris mellan 75.000 och 500.000 dollar, vilket är jättelika belopp för en nylanserad konstnär. Detta har väckt kritik i ljuset av de tidigare avslöjandena om hur Hunter Biden utnyttjat sitt namn och sin pappas ställning för att göra korrupta affärer.

Vita huset försäkrar officiellt att det inte rör sig om någon ny korruption. Galleriet ska se till att köparna inte blir kända för regeringen, hävdas det.

Galleriets ägare, Georges Berges, säger att det bara är "irrationalitet" och "fördomar" som gör att vissa inte kan förstå att Hunter Biden producerar "stor konst" och istället misstänker att det hela handlar om korruption.

Att president Joe Biden och hans fru Jill inte kommer att besöka utställningen är enligt Berges "olyckligt", men det beror på "den tid vi lever i".

Bidens utställning pågår till och med den 15 november och ska sedan flyttas till ett galleri i Berlin. Politikersonens verk har tidigare visats på en utställning i Los Angeles.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0