Klimatet

Bolund hotar begränsa näringsfriheten för att "rädda klimatet"

Publicerad 4 februari 2021 kl 15.47

Inrikes. Finansmarknadsminister Per Bolund (MP) hotar nu att reglera bankerna hårt om de inte slutar låna ut pengar till "fossila projekt", uppger TT. Men en sådan lagändring skulle ta flera år, eftersom det skulle innebära att näringsfriheten kraftigt begränsas. Ministern föreslår därför att man i stället hänger ut bankerna och får dem att "skämmas".

Dela artikeln

Det är finansmarknadsminister Per Bolund (MP) som nu hotar Sveriges banker med tuff lagstiftning om de inte slutar låna ut pengar till så kallade fossila projekt.

Enligt SR Studio Ett lånar banker ut många miljarder till verksamheter inom kol, olja och gas.

– Jag tycker bankerna ska ta ett ansvar och om de inte gör det så kommer vi att reglera dem hårt, säger Bolund till TT.

Men samtidigt är ministern angelägen om att bankernas utlåning måste stoppas omgående. Och en lagstiftning kommer ta lång tid, eftersom den skulle begränsa själva näringsfriheten i landet.

Därför föreslår han i stället att hänga ut bankerna, så att de "skäms" samt göra deras investeringar så olönsamma som möjligt, till exempel genom att höja priset på "koldioxidutsläpp".

– En sådan lagstiftningsprocess skulle ta väldigt lång tid. Det kan kräva grundlagsändringar, som kan ta många år. Så mycket tid har vi inte på oss. Förändringen måste ske här och nu. Det fossila förstör klimatet och vår planet. Då tycker jag det är viktigare att bankerna får information, att de får stå i ljuset och skämmas för sina investeringar och lån, säger han i Studio Ett.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0