T.h. Stihna Johansson Evertsson, kommunstyrelsens ordförande i Högsby kommun.

Invandringen en ekonomisk katastrof för Högsby: "Ingen aning om hur vi ska klara detta"

Publicerad 6 oktober 2020 kl 10.17

Inrikes. För två år sedan ville Högsbys kommunalråd Stihna Johansson Evertsson (C) ha fler nyanlända invandrare. Nu är fem procent av invånarna så kallade flyktingar, men när de statliga bidragen dragits in fungerar ekonomin inte alls.

Dela artikeln

2018 påstod P4 Kalmar att "kommunerna vill ha fler nyanlända" på grund av arbetskraftsunderskott.

Detta jämfört med åren innan, då intresset var svalt.

– Sista mötet som var för två veckor sedan i Oskarshamn var det plötsligt tvärtom. Då fanns det bara 180 att fördela, men då ville vi ha flera hundra i de olika kommunerna och varför då? Jo, för att det är ju arbetskraftsunderskott, sade då Högsbys kommunalråd Stihna Johansson Evertsson till SR.

Nu har SVT Småland gjort ett nytt reportage om Högsby.

Hela fem procent av invånarna är idag så kallade flyktingar från asylvågen 2015, de flesta från Syrien.

Men ekonomiskt är det en katastrof. De statliga bidragen har minskat och när kommunen måste klara situationen själv fungerar det inte.

Enligt SVT råder så stor arbetslöshet bland invandrarna att de har blivit en påfrestning för ekonomin.

– Om jag ska vara ärlig, jag har ingen aning om hur vi ska klara detta. Alla neddragningar och effektivisering som vi planerar för räcker bara halvvägs. Det är ett jättebekymmer, säger nu Stihna Johansson Evertsson till SVT.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0