Tonåring knivhuggen till döds i Huskvarna

Publicerad 21 augusti 2020 kl 00.38

Inrikes. En tonårspojke har dött efter att ha misshandlats i Huskvarna. Enligt uppgifter till Aftonbladet rör det sig om 17-åring som blivit knivhuggen i magen. En man i 20-årsåldern är gripen för brottet och ytterligare en gärningsman uppges sökas av polisen.

Dela artikeln

Polisen larmades klockan 18.16 på torsdagen via SOS om att en person hade blivit misshandlad utomhus i Huskvarna. Inringaren var enligt polisen "mycket chockad" och kunde inte ange den exakta platsen för händelsen.

Efter att offret, en tonårspojke, lokaliserats fördes han till till sjukhus med ambulans. Kort därefter kunde polisen gripa en misstänkt gärningsman.

Klockan 22.30 meddelade polisen via sin hemsida att offret avlidit på sjukhuset av de skador han fick i samband med brottet. Pojkens anhöriga är underrättade och polisen har inlett en förundersökning gällande mord alternativt dråp.

Enligt uppgifter till Aftonbladet är offret en 17-årig pojke som blivit knivhuggen i magen.

Den gripne är en man i 20-årsåldern. Enligt Aftonbladets källa söks ytterligare en misstänkt person, men den uppgiften vill polisen inte bekräfta.

Brottsplatsen har spärrats av för en kriminalteknisk undersökning och vittnen har hörts.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0