Partiet Nyans
Nyans partiledare Mikail Yüksel.

Partiet Nyans vill samarbeta med Vänsterpartiet

Publicerad 7 februari 2020 kl 17.03

Inrikes. Det islamistutpekade partiet Nyans vill nu bilda ett politiskt samarbete med Vänsterpartiet. Det skriver partiledaren Mikail Yüksel på Facebook.

Dela artikeln

Efter att Jonas Sjöstedt sagt att han kommer avgå som Vänsterpartiets ordförande öppnar nu invandrarpartiet Nyans för ett samarbete.

En het kandidat för att ta över partiledarrollen i Vänsterpartiet är invandraren Nooshi Dadgostar, som idag är vice partiordförande.

Hennes föräldrar kommer från Iran men själv är hon född i Sverige. Familjen flydde från Iran efter revolutionen 1979, som först förenade kommunister, islamister och andra grupper, men som sedan helt övergick till islam.

Det är detta ledarbyte som fått Nyans partiledare Mikail Yüksel att prata om en eventuell samverkan mellan partierna.

"Jag ser fram emot att se Nooshi Dadgostar som partiledare för Vänsterpartiet. Vem vet, det blir kanske ett valtekniskt samarbete mellan Nyans och Vänsterpartiet?", skriver han på Facebook.

2018 uteslöts Mikail Yüksel ur Centerpartiet efter kontakter med de islamistiska turkfascisterna Grå Vargarna. Själv förnekar han sådana kopplingar och hävdar att Partiet Nyans inte är religiöst och inte heller kommer bli det. När han utestängdes från Centerpartiet stod han som toppkandidat på riksdagslistan i Göteborg.

I januari uppgav SVT att Partiet Nyans har som mål att etablera sig "över hela landet" och ta sig in i kommuner och riksdagen i valet 2022.


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om talet som kraschade festen i München: "Briljant"

"Väldigt bra faktiskt". USA:s president står helt bakom JD Vance budskap till europeiska makthavare.0 

Ekonominyheter

Kontantuttagen fortsätter minska snabbt

Sverige allt mer kontantfritt.. Så mycket tar genomsnittlige svensken ut från bankomaten.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Inrikes

Foodora byter indier mot drönare på Värmdö

Matbuden ersätts av AI.. Först ut är Bastard Burgers på Värmdö utanför Stockholm.0 

Två av tre kvinnor kräver män med samma åsikt

Varningen: Det hotar barnafödandet.. Orimliga krav på wokeness drar ned fertiliteten och försvårar parbildning, visar mätning.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0