Bronsstölderna

Historiska bronsstatyer stulna i Kristianstad

Publicerad 21 november 2019 kl 09.11

Inrikes. Två av Kristianstads mest ikoniska statyer har stulits. Kommunen tror att de tagits på grund av materialvärdet, eftersom de är gjorda av brons.

Dela artikeln

Det var under helgen som någon stal två "mycket omtyckta statyer" från centrala Kristianstad, uppger kommunen på sin hemsida.

Det handlar om Flora av Nils Möllerberg, som sattes upp i Tivoliparken redan 1935, och Wendisten av Axel Olsson, som vaktade vid en av gatorna i centrala staden.

Wendisten kallas för en "ovärderlig kulturskatt" av kommunen. Den stod som ett minnesmärke över den gamla garnisonsstaden Kristianstad, påpekas det.

Men nu är de alltså borta. Och Kristianstadsborna kommer kanske aldrig få se sina ikoniska figurer igen.

– Vi tror att de stjäls för materialvärdet, som egentligen är väldigt lågt. Den största förlusten ligger i det historiska och konstnärliga värdet, säger Ulrika Cedell, kultur- och fritidschef.

"Statyerna är, som all offentlig konst, vår gemensamma egendom. Kultur- och fritidsförvaltningen uppskattar därför om allmänheten hör av sig till polisen med tips om stölderna och även är uppmärksamma på ovanligt intresse för andra konstverk i kommunen", skriver kommunen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0