Genrebild.

SD-styrd kommun förbjuder bön under arbetstid

Publicerad 11 juni 2019 kl 15.17

Inrikes. Bromölla kommun förbjuder nu anställda från att be på arbetstid, uppger Kristianstadsbladet.

Dela artikeln

Det är Bromölla kommun utanför Kristianstad i Skåne som nu har beslutat om att totalt förbjuda bönestunder under arbete.

Detta efter att att man tagit fram riktlinjer för hur kommunen ska förhålla sig till religionsutövning på arbetstid.

Förbudet gäller för de som arbetar inom kommunen.

"Bönestund är inte tillåtet" ska det uttryckliga budskapet vara.

– Intentionen är att man inte ska lämna sina arbetsuppgifter för att gå och be, säger kommunstyrelsens kommunstyrelsen Eric Berntsson (SD) till Kristianstadsbladet.

Beslutet gäller alla oavsett vilken religion man tillhör. Uppenbart är dock att beslutet i grunden riktar sig mot muslimer.

I kommunen styr Sverigedemokraterna i minoritet med M och KD.

Aftonbladets Anders Lindberg rasar mot beslutet och kallar det "islamofobi".

"Är det någon där ute som ens bryr sig när en kommun beslutar om aktiva åtgärder för diskriminering?", skriver han på Twitter.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vita huset pyntas – med bilder på kriminella invandrare

Trumps utställning. Planen: Använda invandringsfrågan för att återvinna förtroende.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0