EU-valet 2019

Charlie Weimers (SD) i SVT: Det är Liberalernas politik som har gjort Europa otryggt

Publicerad 21 maj 2019 kl 20.35

Inrikes. Det är inte den nationalistiska utan den "liberala vägen" som gjort Europa otryggt och mindre öppet. Det sade Sverigedemokraternas Charlie Weimers i SVT Aktuellt.

Dela artikeln

Om han hade haft något hår så hade nog Sverigedemokraternas EU-valskandidat Charlie Weimers dragit sig i det under debatten med Liberalernas Karin Karlsbro i gårdagens SVT Aktuellt.

Den 36-årige SD-kandidaten skakade på huvudet när Karlsbro förprogrammerad upprepade floskler om "främlingsfientlighet" och mer EU-samarbete.

Weimers pratade konkret politik. Han sade bland annat Matteo Salvinis avsikt med en nationalistisk allians i EU är bra om den leder till mindre överstatlighet. Däremot vill SD inte ingå i samarbetet, på grund av gruppens mer välvilliga inställning till Ryssland.

När Karlsbro påstod att EU-valet handlar om ett vägval mellan ett liberalt Europa och ett högernationalistiskt Europa, fick den märkbart frustrerade SD-kandidaten nog.

– Den liberala modellen har givit oss fred, frihet och samarbeten under årtionden, den högerpopulistiska har givit oss en katastrof, gå hem och läs historien, sade Karin Karlsbro.

– Du kan väl svara mig vilka det är som drivit en politik som leder till militärer på gatorna i Bryssel, som lett till att man byggt om Europaparlamentet till ett ointagligt fort, som leder till att vi får ha större betonggrisar på Drottninggatan. Är det din eller min politik?, undrade Charlie Weimers bestämt.

Men Karlsbro kunde inte besvara frågan utan upprepade igen, med sin förkonstlade röst, att vi behöver "mer samarbete" och ett "starkare EU".

– Det hade varit jättebra om Liberalerna hade förhållit sig till verkligheten och sett att deras egen politik lett till ett mindre öppet och mindre tryggt Europa. Du borde dra slutsatsen av er egen politik, och hantera de målkonflikter som finns mellan exempelvis solidaritet och ansvaret för våra egna medborgare. Men det gör du inte, du flyr undan ansvaret, konstaterade Charlie Weimers i SVT Aktuellt.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Åkesson: SD kommer driva på för ännu mer vapen till Ukraina

"Leve Ukraina!". Skryter om partiets ledande roll i gåvorna från skattebetalarna till kriget.0 

Centerns partiledare avgår till sist

Muharrem Demirok kastar in handduken.. Uppgav sig nyligen ha medlemmarnas orubbliga förtroende.0 

Du betalar: Tidöregeringen ska skicka ännu ett miljardpaket till Ukraina

Tänker köpa och ge bort luftvärn till Kiev.. Vi behöver inte vapnen själva – för nu är vi med i Nato, meddelar Ulf Kristersson.0 

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0