Stefan Löfven.

Löfven: "Vi ger oss inte" – ska få "alla" EU-länder att ta emot invandrare

Publicerad 21 augusti 2018 kl 21.24

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) kommer inte ge sig i frågan om en fördelning av invandrare mellan EU:s medlemsstater. Det sade han i kvällens utfrågning i SVT. Alla måste "ta ansvar", hävdar statsministern.

Dela artikeln

EU:s medlemsstater har ännu inte kommit överens om en gemensam fördelningar av asylsökare från tredje världen. Där är det kärvt, förklarade Stefan Löfven när han frågades ut i SVT på tisdagskvällen.

Länder som Polen och Ungern vill inte ta emot några muslimska invandrare. Men Löfven har länge förespråkat att invandrarna ändå ska fördelas proportionerligt mellan de olika medlemsstaterna.

De länder som vägrar, ska "tvingas" till det, har han till och med sagt.

Och Stefan Löfven kommer inte ge sig på den frågan.

– Ja, frågan om fördelningen är ett stort problem. Där går det riktigt trögt. Men vi tänker inte ge oss med det, och vi är tillräckligt många länder som tycker det är rimligt att alla är med och tar sitt ansvar.

Att Sverige i praktiken tar emot tusentals fler asylsökare än den gräns som regeringen satt som rimlig, beror på att Sverige "står upp för asylrätten" och att de som ändå lyckas ta sig hit har rätt att söka asyl, förklarade Löfven. Sveriges "andel" är satt till 14.000 asylsökare, men i år väntas det komma 23.000. Och det må så vara, enligt statsministern.

– Det betyder att den som kommer hit ska få söka asyl, sade han. Det är en internationell rätt, och vi viker oss inte en millimeter.

Samtidigt vill Stefan Löfven fortsätta med en så kallad restriktiv invandringspolitik för Sverige, med bland annat inskränkningar i rätten till familjeåterförening.

– Därför måste hela EU ta ansvar, påpekade han igen.

Enligt Löfven är det i dagsläget "inte hållbart" att återgå till en lika generös invandring som Sverige hade innan.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0