Jack Dorsey i intervjun med CNN.

Twitters vd erkänner: Vi är vänstervridna

Publicerad 21 augusti 2018 kl 20.03

Inrikes. Twitters vd Jack Dorsey medger nu att hans anställda har en tydlig vänsterpreferens i politiska frågor, rapporterar Daily Mail. Han hävdar dock att detta inte har någon koppling till den omfattande nedsläckningen av högerorienterade användare.

Dela artikeln

Det är i en intervju med CNN som Jack Dorsey, själv känd för sin vänsteraktivism, kommer med det oväntade utspelet.

– Vi måste ständigt visa att vi inte styrs av våra egna preferenser, som jag fullt ut medger lutar åt vänster, säger Twitter-vd:n.

Han hävdar dock bestämt att vänstervridningen inte påverkar arbetet med att censurera användare på den sociala medieplattformen.

– Den verkliga bakomliggande frågan är huruvida vi agerar utifrån politiska ideologier eller åsikter. Och det gör vi inte. Punkt, säger Jack Dorsey till CNN.

Twitter har de senaste åren stängt av ett mycket stort antal invandringskritiska användare både i USA och Europa – i många fall till synes endast på grund av användarnas politiska åsikter. Den amerikanske presidenten Donald Trump har också tagit upp att Twitter "skuggbannar" republikanska politiker.

Frågan om den de amerikanska nätjättarnas politiska censur har blivit aktuell i samband med att den konservative radioprataren Alex Jones blivit blockerad från nästan alla stora sociala medier. Jack Dorsey uppgav först att han inte skulle blockera Jones, men gjorde det ändå bara en vecka senare.

Under en utfrågning i den amerikanska senaten medgav Facebooks grundare Mark Zuckerberg i våras att Silicon Valley, där nätjättarna har sin bas, är "en extremt vänstervriden plats".


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0