Foto: Göran Kartläsarn/CC-BY

Krav på böneutrop även i centrala Göteborg

Publicerad 28 september 2012 kl 02.37

Inrikes.Fem gånger om dagen. Så ofta ska göteborgarna tvingas lyssna på högljudda böneutrop på arabiska i framtiden - om muslimerna vid Ramberget får som de vill. Efter att moskén i Fittja har fått tillstånd för böneutrop i minareten vill nu även Göteborgsmoskén få göra samma sak i centrala Göteborg.

Gilla artikeln på Facebook

När moskén vid Ramberget på Hisingen invigdes förra sommaren lovade såväl politikerna som muslimerna bakom projektet att svenskarna i området inte skulle behöva oroa sig för några böneutrop i minareten. Men nu har man ändrat sig.

Abdul Rashid Mohammed som är imam i moskén säger till Göteborgs-Posten att utropen inte når längre än kyrkklockorna och att han därför inte accepterar någon diskriminering av just muslimska böneutrop. Han säger att han hoppas att svenska folket ska vara "moget nog" att förstå varför det behövs högljudda böneutrop på arabiska, med tanke på "det moderna pluralistiska samhälle vi lever i." Enligt planerna ska arabiskan eka över Hisingen så gott som konstant i framtiden.

- Fem gånger om dagen är normalt för muslimer och det sker i alla moskéer i hela världen, bortsett från de flesta länder i Europa, säger han.

Enligt Göteborgs-Posten kan imamen dock tänka sig att "börja med" fredagarna och de viktigaste högtiderna inom islam.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Chefen för Sveriges sista muslimska skola måste avgå

Skolinspektionens beslut.. Predikade om att "lära våra barn att genomföra jihad".0 

Förslaget: Fotboja för kroniska asylbluffare

Nya utredningen.. Så ska misslyckade asylanter som vägrar åka hem hanteras.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0