Riksdagsvalet 2018
Mikael Damberg (S).

S öppnar för samarbete med Centerpartiet – för att stoppa SD

Publicerad 2 mars 2018 kl 08.55

Inrikes. I ett nytt utspel öppnar nu Socialdemokraterna för ett blocköverskridande samarbete med Centerpartiet. Syftet är att kunna fortsätta regera efter höstens val och garantera att Sverigedemokraterna hålls utanför den politiska makten.

Dela artikeln

Det är S-topparna Mikael Damberg, närings- och innovationsminister, och Lena Rådström Baastad, partisekreterare, som i en debattartikel i Expressen sträcker ut en hand till Centerpartiet.

Enligt de båda går politiska samarbeten mellan Centerpartiet och Socialdemokraternas långt tillbaka i tiden och är något som har varit bra för Sverige.

Men nu är samarbetet extra viktigt, eftersom Sverigedemokraterna sitter i riksdagen. Och de måste stoppas.

"Den stora utmaningen för svensk demokrati handlar om att stå emot främlingsfientliga krafter som söker inflytande. I ett läge där Moderaterna söker gripa makten genom SD:s stöd måste blocköverskridande alternativ kunna prövas. Varken centerpartister eller socialdemokrater kommer bidra till att ge SD inflytande", skriver S-topparna i något som kan liknas vid en hyllningsartikel till Centern.

Ett blocköverskridande alternativ ses som nödvändigt eftersom något av de traditionella blocken kan få svårt att skaffa egen majoritet i riksdagsvalet i höst. Damberg och Rådström Baastad påpekar att man tillsammans med Centerpartiet "vill ta ansvar för Sverige".

Och samarbetet mellan partierna är fullt möjligt, menar Niklas Bolin, statsvetare vid Mittuniversitetet.

– Det är inte helt omöjligt att det till slut kan bli någon typ av samarbete. Den typen av samarbete kan vara på många olika sätt, det skulle kunna var någon typ av koalition men också att man kommer överens om att släppa fram en regering, säger han till Expressen.

Idag den 2 mars är det 105 år sedan Bondeförbundet, därefter Centerpartiet, bildades och de båda S-topparna passar på att gratulera alla centerpartister och påpekar att deras parti genom åren har gjort "stora insatser för hela landet".


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Vittne filmade brutala attacken i Skåne. Rättens förklaring till att angriparen ska slippa straff.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Orbans slutsats på invandringskritisk konferens: "Igår var vi kättare – idag är vi mainstream"

Triumfatoriska talet. "De jagar oss för att vi försvarar våra länder – de har förstört Europa."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige fortsätter bli allt mer korrupt

Alarmerande mätningen.. "Det är allvarligt för Sverige att den negativa trenden inte brutits."0 

Uttalar sig om splittringen. "Han tog konsekvenserna av det faktum att han går emot partiet."0 

Polisen: Minst 50 skott avlossades

Går ut med ny information.. Rickard Anderssons liv i ensamhet granskas i jakt på motiv.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0