Veronica Palm (S).

S-toppens oro: Bara inte nästa M-ledare blir en "medelålders vit man"

Publicerad 25 augusti 2017 kl 13.05

Inrikes. Nu när Anna Kinberg Batra avgått som Moderaternas ledare spekuleras det om vem som ska bli nästa partiledare. Det blir säkert en "medelålders vit man", skriver socialdemokraten Veronica Palm bittert på Twitter.

Dela artikeln

Moderaternas ekonomisk-politiske talespersonen Ulf Kristersson eller den tidigare försvarsministern Mikael Odenberg.

Det är ett par av flera tänkbara efterträdare till Anna Kinberg Batra.

Men det skulle inte glädja Veronica Palm, ett av socialdemokratins tyngsta namn.

Hon oroas över att nästa M-ledare ska bli just en vit man.

"Hand upp alla som tror att nästa moderatledare är en man. En medelålders vit man", betonar hon på Twitter efter Anna Kinberg Batras avgång på fredagsförmiddagen.

Men bland kommentarerna får hon mothugg. Dels för att hon fokuserar så mycket på hudfärg, dels för att Socialdemokraternas egna partiledare är en vit man.

"Du menar som Stefan Löfven?", skriver signaturen Caroline.

"I vårt parti så går vi efter kompetens. Men berätta gärna hur er partiledare blev vald?", svarar en MUF:are.

På Twitter kallar sig Veronica Palm för "feminist och antirasist", samtidigt som hon alltså bekymrar sig över vilken hudfärg människor har.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0