Mord i Malmö
Kantatgatan.

18-årig man allvarligt skadad i ny skjutning i Malmö

Publicerad 21 januari 2017 kl 23.07
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En 18-årig man skottskadades under lördags­kvällen i en ny skjutning i Malmö, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Larmet kommer in till polisen vid kvart i åtta-tiden på kvällen. En skottskadad man har påträffats på Munkhätte­gatan. Mannen förs med ambulans till sjukhus för vård och uppges då vara "vaken och talbar".

Vid niotiden informerar sjukvården om att mannens skador är allvarliga men inte livshotande. Han har blivit skjuten i "nedre delen av kroppen", heter det.

Senare under kvällen framkommer uppgifter om att mannen skjutits på Kantatgatan i närheten av där han anträffades. Platsen har spärrats av för teknisk undersökning.

Dörrknackning kommer genomföras i området och vapenhund söker i området. Skjutningen rubriceras som mordförsök. Ingen har ännu gripits för brottet.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Åkessons satsning efter raset: Comeback med rockbandet. Kraschar i opinionen – då återlanserar han musikkarriären.0 

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0