Sverige byter åsikt

Anders Borg "ångrar" migrationsuppgörelsen med MP

Publicerad 8 december 2016 kl 16.40

Inrikes. Den före detta finansministern Anders Borg (M) uppger nu att han ångrar att hans regering slöt en överenskommelse med Miljöpartiet för att straffa SD:s väljare genom att ytterligare öka invandringen från tredje världen.

Dela artikeln

– Hade man vetat att vi skulle ha den här flyktingsituationen som hela Europa har haft, framförallt under 2015, hade man inte gått i den riktningen. Då borde man redan tidigare ha tittat på vad man kunde göra för att strama upp regelverket, och det är klart att det är en fördel att regeringen har gjort det, säger Anders Borg i SVT:s "Min Sanning".

Han beskriver också asylkaoset som "en mycket allvarlig situation."

– Jag tycker att ett land som Sverige, som första reaktion när människor är på flykt, ska göra så mycket vi kan för att möta och hjälpa människor. Sedan finns det gränser för det. Vi klarar inte att ta emot så många människor som kom 2015.

Under sin tid i regeringen var Anders Borg dock av en annan uppfattning. Internationellt prisade han USA:s krigföring i tredje världen eftersom det försåg Sverige med stora minoritetsgrupper av araber, iranier, somalier och afghaner. Folkgrupper som Anders Borg beskrev som "en tillgång" för det svenska samhället.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0