MV-Lehti

Ilja Janitskin häktas – kan begäras utlämnad från Spanien

Publicerad 7 oktober 2016 kl 10.11
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Ilja Janitskin, huvudmannen bakom den så kallat alternativa nyhetssajten MV-Lehti, häktades igår i sin frånvaro av Helsingfors tingsrätt, skriver finska Yle.

Dela artikeln

Utanför domstolen demonstrerade enligt polisen uppemot ett 80-tal finnar mot beslutet och "en hatisk stämning mot Yle och Helsingin Sanomat piskades upp", skriver det statliga medie­organet.

Janitskin anklagas för hets mot folkgrupp, penning­insamlingsbrott, penning­spelbrott, grov ärekränkning, olaga hot, sekretessbrott och upphovs­rättsbrott, skriver Yle. Brotten ska ha begåtts under 2015 och 2016.

MV-Lehti är en finsk­språkig nyhets­sajt som sett ett ordentligt uppsving det senaste året. Anledningen är de många invandrings­relaterade brott som sköljt över landet i asylkaosets spår.

I november förra året grupp­våldtogs en 14-årig flicka i finska Österbotten. Och liksom i tyska Köln och ett flertal andra europeiska städer gick stora grupper av invandrare till attack mot och sex­ofredade kvinnor i Helsingfors under nyårs­natten. Sådana larmrapporter, och dussintals andra av liknande karaktär, oroar finnarna.

Därför har många sökt sig till MV-Lehti som kommit att bli en nagel i ögat på såväl politiker som etablerade mediebolag. Myndigheterna har förgäves försökt stänga sajten och har därför beslutat sig för att sätta dit personerna bakom den.

Yle har även gått ut och varnat för andra "alternativa medier" och även uppmanat finlands­svenskar att inte läsa svenska tidningar och nyhets­sajter som Fria Tider, Nyheter Idag, Dispatch International och Avpixlat.

Enligt svensk­språkiga Hufvudstadsbladet, en nyhets­sajt som även den är starkt fientlig mot MV-Lehti, kan det bli aktuellt med en europeisk arresterings­order mot Janitskin.

Ilja Janitskin, som uppges bo i Spanien, kan i sådana fall komma att begäras utlämnad från Spanien.

Invandrarvåldtäkt väcker vrede i Finland
Arabisk nyårsmobb även i Helsingfors


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

USA vägrar kalla Ryssland "angripare"

Splittring inom G7.. USA vill inte längre anklaga Kreml för Ukrainakriget.0 

Europa ska rusta upp – och USA ner

Pentagon ska minska med 8 procent per år.. Kristersson samtidigt: Vi måste rusta upp med "dramatisk hastighet".0 

Trump: "Zelenskyj är en diktator"

Brutala sågningen.. "Det är nog bäst att diktatorn Zelenskyj agerar snabbt, annars kommer han inte att ha ett land kvar."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0