Pride Stockholm

Åkesson vill tåga i Pride – men får inte

Publicerad 17 juni 2016 kl 20.47

Inrikes. Sverigedemokraterna "kan överväga att delta i pridetåget", enligt Jimmie Åkesson. Men partiet är fortsatt portat från gayparaden, meddelar Stockholm Pride.

Dela artikeln

Under en partiledardebatt i onsdags meddelade Ebba Busch Thor att hon som första KD-ledare planerade att gå i Pridetåget i Stockholm i sommar.

Även SD:s partiledare Jimmie Åkesson förklarar att han är öppen för att partiet kan delta i sexparaden – men att det är upp till arrangörerna att i så fall häva portningen av partiet.

– Så vi får väl avvakta ett besked från dem, säger han enligt TT.

Stockholm Prides ordförande Christian Valtersson sätter dock ned foten och meddelar att enbart "aktörer som delar Stockholms Prides värdegrund" får delta.

– Sverigedemokraterna delar inte vår värdegrund, säger Valtersson till TT.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0