Hedersmordet i Hökarängen

16-årig flicka misstänks ha blivit hedersmördad – hittades nedgrävd i skogsparti i Stockholm

Publicerad 2 juni 2016 kl 20.51
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En 16-årig asylsökande flicka hittades i måndags mördad och nedgrävd i ett skogsparti i Hökarängen i södra Stockholm. Nu finns misstankar om att flickan utsatts för ett hedersmord, skriver DN.

Dela artikeln

Det var i måndagsförmiddag, strax efter klockan tio, som polisen fick ett telefonsamtal från en kvinna i Hökarängen. I ett skogsparti nära Hauptvägen hade kvinnan hittat något som såg ut att vara en mänsklig kropp.

Det visade sig vara en 16-årig asylsökande flicka som kommit till Sverige från Afghanistan som ett så kallat "ensamkommande flyktingbarn". På pappret var hon dock, enligt DN, gift med en betydligt äldre afghansk man.

DN skriver också att flickan hade en jämnårig pojkvän här i Sverige. 20 mars anmälde pojkvännen och flickans gode man att hon försvunnit, men det dröjde drygt två månader innan hon hittades nedgrävd under ett lager mossa i Hökarängen.

Flickan uppges ha haft en hotbild mot sig och vissa av hoten ska finnas dokumenterade. Ingen har ännu delgivits misstanke om brott med anledning av mordet på den asylsökande flickan.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0