Kvinnomisshandlaren i Gamla stan

SVT pixlar ansiktet på kvinnomisshandlaren – får hård kritik

Publicerad 21 januari 2016 kl 19.57

Media. Flera medier har idag publicerat övervakningsbilder på en man som misshandlade en småbarnsmamma i tunnelbanan framför ögonen på hennes barn. Men när SVT Nyheter Stockholm skriver om fallet har gärningsmannens ansikte pixlats.

Dela artikeln

Stockholmspolisen vädjar om hjälp med att hitta kvinnomisshandlaren, som slog till vid Gamla stans tunnelbanestation den 5 januari.

Mamman, som var på plats tillsammans med sina två små barn, sade ifrån när mannen försökte stjäla av en äldre kvinna. Då riktade han sparkar mot småbarnsmamman och slog henne i ansiktet med knytnävsslag, för att sedan spotta henne i ansiktet.

Men från SVT får polisen ingen hjälp med att hitta gärningsmannen. I SVT Nyheter Stockholms artikel om händelsen har hans ansikte nämligen maskats till oigenkännlighet.

– Om det så är det sista jag gör så ska jag ta fast honom, säger polisens förundersökningsledare Stefan Tellqvist, som går i pension om ett år, till SVT.

Beslutet att pixla kvinnomisshandlarens ansikte har väckt hård kritik på sociala medier.

"Bra att ni pixlar, SVT. Risken är ju annars att denna människa kan identifiera och åka fast", skriver en användare på Twitter.

Geronimo Åkerlund, ansvarig utgivare på SVT Nyheter Stockholm, försvarar dock sitt agerande i ett inlägg på Facebook.

"SVT:s huvudprincip är att vi aldrig visar ansiktet på icke-dömda, för oss okända personer som ägnar sig åt brottslig verksamhet.Anledningen är att vi inte är en domstol. Vi kan aldrig säga att vi har hela bilden, och vi kan heller inte ta ansvar för vad en sådan publicering skulle kunna leda till", skriver han.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Media

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Rekordmånga anmäler mediers övertramp

Medieombudsmannen tog emot 604 anmälningar under 2025.. Alternativa medier drar sig samtidigt ur "medieetiska systemet".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0