Homomordet i Bergsjön

Expressen felciterade RFSL-ordförande

Publicerad 19 december 2015 kl 09.57

Inrikes. Tidningen Expressen anklagas för att ha citerat RFSL:s ordförande Ulrika Westerlund på ett felaktigt sätt. Nu erkänner man att citatet tagits ur sin kontext.

Dela artikeln

I en artikel i Expressen/GT:s framstod det som att Ulrika Westerlund ifrågasatte om fallet med en homosexuell man som mördades av ett muslimskt flyktingbarn i Göteborg kan bedömas som ett hatbrott, och att hon menade att åklagaren dragit förhastade slutsatser.

Efter att Fria Tider skrivit ett referat av Expressens artikel hävdade Ulrika Westerlund att hon blivit felciterad av kvällstidningen.

Nu erkänner Expressen att man fuskat genom att ta citatet ur sitt sammanhang. Tidningen har därför publicerat en rättelse.

"Ulrika Westerlund har dock inte tagit del av rapporteringen kring fallet och uttalade sig i generella termer kring hatbrott", skriver tidningen i sin rättelse.

Fria Tider har utan framgång sökt Jonas Pettersson, den journalist på GT/Expressen som har skrivit artikeln, för en kommentar.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0