Rysslands krig mot IS
UPP I RÖK: En IS-ledningscentral i al-Raqqa, Syrien, visade sig även innehålla en vapendepå när ryska plan gick till attack.

Ny asylström till Sverige när IS-krigare flyr Putin i Syrien

Publicerad 6 oktober 2015 kl 20.19

Utrikes. Desertering och flykt mot Europa har blivit det enda alternativet för många IS-terrorister som nu möter en övermäktig fiende i Syrien. Enligt rysk militär har runt 600 terrorister redan övergett sina posteringar och satt kurs mot Europa för att söka asyl.

Dela artikeln

– Runt 600 frivilliga krigare har övergett sina posteringar och försöker nu ta sig till Europa, säger Rysslands generallöjtnant Andrei Kartapolov till AFP.

USA:s president Barack Obama kallade Rysslands beslut att gå in med luftstridskrafter i Syrien för ett säkert "recept på katastrof", men avfärdade samtidigt tanken på att starta ett regelrätt proxykrig i Syrien genom att beväpna terrorgrupperna för att slåss mot Ryssland. Det var något som den neokonservative senatorn John McCain föreslog tidigare i veckan, då han ville förse terroristerna med luftvärn.

Klart är i alla fall att de ryska vapeninsatserna hittills har varit ett säkert recept på katastrof – för Islamiska staten. "Panik och deserteringar" eskalerar redan enligt Kartapolov.

Under söndagen fick två Su-34 stridsplan in en riktig fullträff när de bombade en IS-bunker i al-Raqqa med kraftfulla Betab 500-bomber varpå bunkern exploderade.

"En så kraftfull explosion i bunkern betyder att den även användes av terroristerna för att förvara sprängämnen", skriver det ryska försvarsdepartementet i ett uttalande som AFP citerar.

Myndigheten lade även upp en video från attacken mot bunkern.


Nyheter från förstasidan

Beskedet: Ukraina blir "aldrig" medlem i EU

Definitivt stopp från Ungern. Budapest kommer alltid att lägga in sitt veto mot en ukrainsk EU-anslutning, enligt nytt besked.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0