Stenkastningen mot kollektivtrafiken

Skånebuss förstörd vid stenattack

Publicerad 23 maj 2015 kl 13.36

Inrikes. En buss i Helsingborg utsattes sent igår kväll för stenkastning.

Dela artikeln

Enligt polisen träffades bussen av stenar när den färdades på Mariehällsvägen genom stadsdelen Mariapark.

– Vid 23:10-tiden var det en buss som fick stenar kastade på sig vid Mariapark, berättar Nils Norling på Skånepolisen för Fria Tider och fortsätter:

– Tre rutor skadades, varav en helt förstörd. Det ska ha varit ett tiotal passagerare på bussen men inga rapporter om personskador.

Polisen har inte lyckats gripa någon för stenkastningen och vet heller inte vem eller vilka som låg bakom den. Ingen på bussen, vare sig chaufför eller passagerare, säger sig ha sett var stenarna kom ifrån.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0