Maktstriden i SD
Mattias Karlsson är SD:s vikarierande partiledare.

Aftonbladet: Hård intern kritik mot Mattias Karlsson

Publicerad 24 mars 2015 kl 16.41

Inrikes. Aftonbladet påstår sig ha pratat med riksdagsledamöter och andra källor inom Sverigedemokraterna som uttrycker skarp kritik mot Mattias Karlsson. Bland annat beskrivs den kontroversielle SD-politikern som en "ulv i fårakläder" som smider planer på att helt ta över partiet från Jimmie Åkesson.

Dela artikeln

När Jimmie Åkesson sjukskrev sig för utbrändhet i oktober förra året utnämnde Mattias Karlsson i princip sig själv till vikarierande partiledare. Detta trots att det redan finns en vice partiordförande – Jonas Åkerlund.

En riksdagsledamot för SD som Aftonbladet talat med säger att det är "oacceptabelt" att Karlsson på det sättet valde att gå utanför partiets stadgar.

Enligt kvällstidningen tror "flera personer i riksdagsgruppen" nu att Mattias Karlssons mål är att helt ta över partiet på sikt. Den 37-årige politikern beskrivs bland annat som en "ulv i fårakläder" som själv saknar både ledaregenskaper och karisma.

Den senaste tiden har Karlsson varit involverad i flera infekterade interna konflikter. I mitten av mars kom det fram att han tidigare har försökt inleda ett hemligt samarbete med vänsterextrema Expo i syfte att bekämpa det han beskriver som "neofascister". Avslöjandet väckte heta känslor bland partimedlemmarna.

– Mattias straffar folk, han ser ner på våra medlemmar. Han kallar dem för byfånar och bonnläppar och att de är ett nödvändigt ont. Hans elitistiska tänk skrämmer mig. De som protesterar blir straffade. Vissa kallas neofascister och utmålas som extremister för att de vågar ifrågasätta. Folk är jätterädda för att säga emot och men under ytan bubblar det, säger en källa till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0