Göteborgsmassakern

Många skadade vid skottlossning i Göteborg

Publicerad 18 mars 2015 kl 23.48

Inrikes. Tio ambulanser har skickats till Hisingen i Göteborg efter en skottlossning, uppger SOS Alarm för Göteborgsposten. Åtta personer har förts till sjukhus.

Dela artikeln

– Det kom in två personer med kalasjnikovs och började skjuta, säger ett ögonvittne som satt vid ett bord inne på restaurangen till Aftonbladet.

Larmet om skottlossningen kom klockan 22.23 på onsdagskvällen. Enligt flera medier rör det sig troligen om en uppgörelse mellan Malmös kriminella invandrargäng. 

– Flera personer uppges vara skadade, sade polisens presstalesperson Jenny Widén till GP.

Aftonbladet rapporterar vid 01-tiden på natten om oroligheter utanför Sahlgrenska sjukhusets akutmottagning efter skjutningen. Ett hundratal personer och 20 till 30 poliser står utanför, enligt tidningen som beskriver stämningens om hotfull.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0