Polismordet i Göteborg

Mördade polisens pappa om Löfven: "Bor i palats medan Sverige är i kaos"

Publicerad 1 juli 2021 kl 15.36

Inrikes. Den mördade polisen Andreas Danmans pappa Per fick ett sms från Stefan Löfven efter sonens död. Nu riktar pappan hård kritik mot de svenska makthavarna.

Dela artikeln

– Hela svenska samhället är i kaos och nu var det min grabb som råkade hamna i kaoset. Den snällaste finaste människa. Han skulle bli farsa. De skulle bygga hus.

Så säger Per Danman, pappa till den 33-årige polisen Andreas som mördades i Göteborgsgettot Biskopsgården i natt, till Nya Riks. Poliskällor beskriver mordet som en ren avrättning.

– Jag fick sms av statsministern och vissa partiledare som beklagar sorgen men de sitter på Lidingö och sina palats. Vi har en grabb som har gått bort. Det är skillnaden, fortsätter Per Danman.

Andreas Danman, som blev 33 år, lämnar efter sig en gravid sambo som också är polis.

När Stefan Löfven kommenterade mordet tidigare på torsdagen hävdade han att regeringen har arbetat "mycket målvedvetet" med att "öka tryggheten" i Sverige och stärka polisen.

Fria Tider har sökt Per Danman.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

EU backar – pausar tullar mot USA

Men Ursula von der Leyen är fortsatt på krigsstigen.. "Om förhandlingarna inte bär frukt träder våra motåtgärder in."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare