Polismordet i Göteborg

GW om polismördaren: Ute igen om några år om han döms

Publicerad 4 juli 2021 kl 17.21

Inrikes. Den häktade 17-åringen Sakariye Ahmed kommer att få max fyra års ungdomsvård om han döms för polismordet i Göteborg. Det säger Leif GW Persson.

Dela artikeln

Sakariye Ahmed häktades idag på sannolika skäl misstänkt för mordet på den 33-årige polismannen Andreas Danman den 30 juni.

Den misstänkte 17-åringen dömdes så sent som förra året för att ha försökt hugga ihjäl en man på en spårvagn i Göteborg. Han kom dock undan med endast ett års sluten ungdomsvård, och var alltså återigen en fri man i onsdags när mordet begicks.

Nu slår Leif GW Persson larm om att Sakariye Ahmed – om han döms för polismordet – återigen kan få ett upprörande lågt straff.

– Det stora rabaldret utbryter om han döms. Det går inte att sätta en sjuttonåring i fängelse. Han får max fyra års ungdomsvård, säger Leif GW Persson till GT.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Chefen för Sveriges sista muslimska skola måste avgå

Skolinspektionens beslut.. Predikade om att "lära våra barn att genomföra jihad".0 

Förslaget: Fotboja för kroniska asylbluffare

Nya utredningen.. Så ska misslyckade asylanter som vägrar åka hem hanteras.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0