Milo Yiannopoulos
Milo Yiannopoulos.

Milo Yiannopoulos ska starta "trollcirkus" – för hundra miljoner

Publicerad 3 maj 2017 kl 17.58

Media. Högerprovokatören Milo Yiannopoulos planerar en comeback. Han uppger sig nu ha fått in motsvarande drygt 100 miljoner kronor för att starta ett medieprojekt som vänstertidningen Vanity Fair beskriver som en "trollcirkus".

Dela artikeln

Milo Yiannopoulos var i samband med valrörelsen i USA en snabbt stigande stjärna inom den alternativa högern. Men i februari tvingades han lämna jobbet som teknikredaktör på Breitbart News, och blev även av med ett lukrativt bokkontrakt, efter att ha anklagats för att försvara pedofili.

Men nu vill den 32-årige provokatören göra comeback i samhällsdebatten. Till Vanity Fair säger Yiannopoulos att han planerar ett nytt medieprojekt med namnet Milo Inc. som ska göra "livet till ett helvete" för "journalister, akademiker, politiker, feminister, Black Lives Matter-aktivister och andra professionella offer".

Bakom projektet står finansiärer som bidragit med 12 miljoner dollar, hävdar han. Ett 30-tal personer ska anställas i företaget, som bland annat ska ägna sig åt livesänd underhållning med politiskt inkorrekta profiler.

Som ett första evenemang planerar Milo Yiannopoulos enligt Vanity Fair att återvända till den vänsterextrema universitetsstaden Berkeley, där det uppstod våldsamma protester i samband med hans senaste besök. I närheten av universitetet vill 32-åringen hålla "veckolång" fest som ska "hylla yttrandefriheten".

En uppgift för det nya medieprojektet blir enligt Yiannopoulos att hitta och lyfta fram högerorienterade talanger.

– Jag har tillgång till alla de roligaste, smartaste och mest intressanta unga Youtube-användarna och alla andra som hatar feminism och politisk korrekthet. Den här generationen som växer upp nu, de som är 13, 14, 15, har en väldigt annorlunda syn på politik än de flesta andra generationer. De älskar oss. De älskar mig, och jag ska aktivt söka efter näste Milo, säger han.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0