TV4:s rasismavslöjande

Trollfabrik-utgivaren försvarar TV4:s avslöjande

Publicerad 6 februari 2025 kl 13.47

Media. TV4-chefen Fredrick Malmberg är tillbaka i hetluften efter turerna kring hans insats som ansvarig utgivare för reportaget "Undercover i trollfabriken" under EU-valet. Den här gången försvarar han sin omdebatterade publicering av ett påstått rasistiskt motiv bakom masskjutningen i Örebro.

Dela artikeln

Enligt Malmberg är publiceringen om ett rasistiskt motiv bra även om det inte finns något rasistiskt motiv.

– Vi skriver att det personen ropar kan innebära att det finns ett främlingsfientligt motiv, men vi slår inte fast att det är så, säger han nu.

Fredrick Malmberg var senast i hetluften som ansvarig utgivare för Kalla fakta när programmet avslöjade att Sverigedemokraterna låg bakom ett stort antal namngivna trollkonton i sociala medier. Även den gången dock utan att riktigt slå fast att det var så.

I en text på den egna hemsidan konstaterar Malmberg att publiceringen även denna gång har väckt "kritik på sociala medier om ryktesspridning".

Nyheten ska ha uppstått när videon från skolan dök upp och ingen i kontrollrummet hörde vad som sades på den.

"Vi tog då hjälp av TV4:s ljudbearbetning som har expertutrustning för just att filtrera fram ljud. Det är två personer med lång erfarenhet på området", skriver Malmberg.

"Detta var inte en lättvindig publicering. Vi la ner mycket tid på verifieringen av filmen och analysen av ljudet".


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Vittne filmade brutala attacken i Skåne. Rättens förklaring till att angriparen ska slippa straff.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.