CDU-ledaren Friedrich Merz bluffade bara om att stoppa invandringen.

SPD-kravet: Halv miljon invandrare om året bara som "arbetskraft"

Publicerad 14 mars 2025 kl 16.04

Utrikes. De tyska väljare som trodde det skulle bli minskad invandring med kristdemokraterna vid rodret set ut att bli rejält besvikna. Den tilltänkta koalitionspartnern, socialdemokratiska SPD, kräver nu att minst 500.000 "legala" så kallade arbetskraftsinvandrare ska importeras varje år – utöver alla asylsökare som kommer illegalt. Dessutom ska illegala invandrare få stanna i landet.

Dela artikeln

Kristdemokratiska CDU:s ledare Friedrich Merz, som ser ut att bli nästa förbundskansler, lovade strax före valet att han skulle stänga gränsen för illegal invandring av asylsökare om han blev vald.

Dagen efter att han blivit vald meddelade han att han inte längre hade några som helst planer på att göra detta.

CDU:s tilltänkta koalitionspartner SPD låter nu också en arbetsgrupp "för migration och mångfald" presentera radikala invandringskrav som går stick i stäv med vad många förväntade sig av den nya regeringen.

Partiet vill se en mycket omfattande invandring från tredje världen och automatiskt medborgarskap för utlänningar som har bott i landet i 25 år.

"Vi kräver införandet av ett federalt arbetskraftsprogram för 500.000 personer årligen för att hantera demografiska förändringar och möta efterfrågan på arbetskraft", skriver arbetsgruppen i sitt förslag.

De slår fast att även asylsökare, som antingen har utbildning eller kan utbildas i Tyskland, bör omfattas av programmet.

Illegala invandrare får stanna
SPD:s arbetsgrupp anser dessutom att illegala invandrare inte ens ska utvisas – utan istället uppmanas att stanna kvar.

"Program bör underlätta tillgången till arbetsmarknaden, främja deras integration och göra det möjligt för dem att leva ett självständigt liv i Tyskland", skriver de.

Illegala invandrare bör över huvud taget endast utvisas i extremfall, som när de är återfallsförbrytare, enligt SPD.

Arbetsgruppen går ännu längre och föreslår att en ny myndighet "för migration och social delaktighet" inrättas för att ytterligare stärka invandringens roll i det tyska samhället. Detta skulle ske utöver de redan befintliga myndigheterna, så kallade NGO:erna och departementen som redan arbetar för fullt med folkutbytet.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Ekonominyheter

Northvolts Peter Carlsson får 235.200 kr i lönegaranti av skattebetalarna

Håvar in för fullt – trots konkursen.. Höjdaren fortsätter få betalt till skillnad från nästan alla andra.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.