Media Markt

Media Markt avvecklar verksamheten i Sverige

Publicerad 19 februari 2017 kl 19.24
Av Mattias Albinsson

Konsument. Hemelektronik­kedjan Media Markt är på väg att lämna Sverige. Det rapporterar bransch­tidningen Market.

Dela artikeln

Kedjans 27 varuhus ska enligt en central källa säljas till den norska Expert-koncernen som kommer skylta om alla butiker med varumärket Power, ett varumärke som sedan tidigare är etablerat i Danmark och Finland.

– Kontraktet är påskrivet, säger källan till Market.

Den tyska elektronik­kedjan öppnade sin första svenska butik i Stockholm i september 2006. Men verksamheten i Sverige har aldrig visat upp någon vinst, istället har den gått back med totalt närmare tre miljarder kronor.

2013 stängde Media Markt sin ena butik i Malmö, 2014 stängdes butiken i Södertälje och 2015 varslades ett stort antal av företagets 1.400 anställda om uppsägning. Nu avvecklas alltså resten av verksamheten sedan man gett upp försöken att vända de röda siffrorna till vinst.


Nyheter från förstasidan

Forssell: "Välkommet" att Malta tvingas sluta sälja EU-pass

Systemet var ett "säkerhetshot", enligt Tidöregeringen. Har själva delat ut tiotusentals svenska pass till okända personer från tredje världen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Konsument

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0