En ung man blev igår kväll svårt knivskuren av en annan man på Venavägen i Hässleholm. Enligt presstalesmannen Kalle Persson på Skånepolisens ledningscentral är tillståndet för den knivskurne mannen allvarligt men stabilt.
– Det senaste jag har där nu är en uppgift som är ett par timmar gammal, det är att det är allvarligt men stabilt, säger han till Fria Tider vid niotiden på morgonen.
– Det jag kan säga är att båda inblandade är tonåringar, det är pojkar eller unga män, fortsätter han.
Så vitt polisen vet har knivdådet ingen koppling till någon kriminell uppgörelse och de båda inblandade männen uppges inte vara kända av polisen.
– Ingen sådan koppling vad vi kan se just nu i alla fall, säger Persson.
En ung man har gripits och under natten anhållits för knivskärningen, han är nu misstänkt för mordförsök. Polisen ska nu försöka klarlägga exakt var knivskärningen ägt rum, vad motivet var och om gärningsman och offer kände varandra.
– Det återstår att utreda. Helt obekanta för varandra, det har jag svårt att tro, säger Kalle Persson och tillägger:
– I detalj vilken relation de har haft, det återstår att se.