Centern och pedofilerna

Lööf har pratat "allvar" med Federley: Vi gör allt för att han ska må bra

Publicerad 4 december 2020 kl 16.20

Inrikes. Centerledaren Annie Lööf (C) säger nu till TV4 att man inom partiet vill att Fredrick Federley "ska må bra" sedan det avslöjats att hans sambo dömts för mycket allvarliga sexbrott mot barn. Man gör "allt" för att han ska må bättre, enligt Lööf.

Dela artikeln

Centerns partiledare Annie Lööf bryter nu tystnaden kring partitoppen Fredrick Federley, som varit sambo med en av landets värsta pedofiler.

Federley kände till brotten redan i september, enligt Aftonbladet och Expressen, men avslöjades först genom kändissajten Stoppa Pressarna.

Enligt Annie Lööf har partiet haft "allvarliga samtal" med Federley, men att utesluta honom är ännu inte aktuellt. Inte förrän det går att prata mer med honom.

– Fredrick Federley är svårt sjuk, säger hon till TV4. Detta är ju i grunden en väldigt tragisk och sorglig historia. Det är en person som mår oerhört däligt. De uppgifter som kommit fram har skadat förtroendet för Fredrick. Men i dagsläget kan vi inte ha de samtalen med honom, vi får helt enkelt avvakta.

Lööf påpekar vidare att partiet nu "gör allt för att han ska må bra och komma på fötter igen" så man kan fortsatta samtalen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Federley gör comeback som C-politiker

Ångrar inget: "Jag var ett liberalt villebråd.". Hävdar nu att det var "trollfabrikers" fel att han fick kritik för pedofilhistorien. 0 

Kristersson avvaktar när EU:s krigsplaner spricker

Macrons EU-armé verkar stanna på ritbordet.. Även Ursula von der Leyens mål om 800 miljarder euro i försvarsutgifter ser skakigt ut.0 

"Sverige inför euron redan i år"

Tidigare statssekreteraren PM Nilsson säker.. Tror att Magdalena Andersson kommer ta initiativet.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0