Kriget mot Parler

Kushner stoppade Trump från att skaffa Parler

Publicerad 14 januari 2021 kl 11.02

Utrikes. Flera rådgivare till USA:s president Donald Trump ville att han skulle skaffa Gab och Parler efter att han portats från Twitter och Facebook förra veckan. Men detta stoppades av svärsonen Jared Kushner, uppger CNN.

Dela artikeln

Det var Donald Trumps svärson och rådgivare Jared Kushner som stoppade presidenten från att skaffa de alternativa mikrobloggarna Gab och Parler efter att han portats från Twitter.

Kushner ska ha gått emot andra rådgivare som ville att Trump skulle hitta en ny plattform, enligt CNN.

Därmed är Trump ännu i stort utesluten från sociala medier, och tvingas nu använda mer traditionella kommunikationsmedel.

Bara på Twitter hade han 89 miljoner följare. Detta är nu borta, sedan kontot permanent stängts av.

Kushner har av vissa pekats ut som något av ett troll i Vita huset som egentligen arbetar för Israel och inte det amerikanska folket.

"Vem bryr sig om vad Jared Kushner åstadkom i Mellanöstern? Vad han gjorde inrikes under de senaste fyra åren för att motverka 'America First'-agendan har tvingat tillbaka denna rörelse fem år. Alla vet det. Ingen kommer säga det. Men det måste sägas. Jag röstade på Donald J Trump, inte Jared Kushner", skriver Gab i ett svar på nyheten att Kushner stoppade Trump från att ansluta sig till plattformen.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

EU:s tredje världskriget-reklam: "Så överlever du i 72 timmar"

Kommissionens bisarra "influencer"-video får kritik.. "Förklaringen verkar tyvärr vara att Bryssel förbereder sig för krig".0 

Flicka högg ihjäl invandraren under sexattacken – åtalas

"Jag tror jag precis dödade någon".. Men 20-åringen vägrar be anhöriga till sitt 64-åriga afrikanska "brottsoffer" om ursäkt.0 

Frankrike anklagar USA för valpåverkan efter kritik mot Le Pen-domen

Reagerar kraftigt på Trumps kritik.. Premiärministern: USA "försöker bygga en illiberal internationell rörelse av skamlöshet".0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0