Ulrika Stuart Hamilton, till höger, tar över Kerstin Brunnbergs uppdrag som styrelseordförande för den kontroversiella myndigheten.

Kerstin Brunnberg får gå från Kulturrådet

Publicerad 22 december 2014 kl 15.23

Kulturnyheter. I dag utsåg regeringen Ulrika Stuart Hamilton till ny styrelseordförande för Statens kulturråd. Hon tillträder den 1 januari och efterträder då den 72-åriga vänsterjournalisten Kerstin Brunnberg som har haft uppdraget sedan 2009.

Dela artikeln

Ulrika Stuart Hamilton kommer senast från en tjänst som statssekreterare hos den förra regeringens jämställdhetsminister Maria Arnholm.

– Jag är väldigt glad att vi har kunnat rekrytera Ulrika Stuart Hamilton till ordförandeposten i Statens kulturråd. Hon har ett brett samhällsengagemang och är väl lämpad att tillsammans med generaldirektören och den övriga styrelsen leda Kulturrådets viktiga och komplexa arbete. Ulrika har en lång och gedigen erfarenhet av chefsuppdrag och styrelsearbete inom både privat och offentlig verksamhet, säger kulturminister Alice Bah Kuhnke (MP) i ett pressmeddelande.

Statens kulturråd delar årligen ut cirka 1,9 miljarder skattekronor i bidrag till olika typer av mer eller mindre vänstervridna kulturprojekt. Bidragsmyndigheten ansvarar exempelvis för stöd till så kallade kulturtidskrifter – bland annat till vänsterextrema Expo, som inte ens är en kulturtidskrift.

Fria Tider kunde förra året avslöja att Kerstin Brunnberg förenade sitt uppdrag som styrelseordförande i Kulturrådet med en styrelseplats i just Expo. Trots jävssituationen har Brunnberg alltså valt att sitta kvar på den statliga ordförandeposten fram tills att hon nu blir ersatt.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

10-tal döda i komvux-massakern i Örebro

Nu berättar polisen sanningen om dådet. Det vet vi om gärningsmannen – som ska ha skjutit ihjäl sig själv.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Kulturnyheter

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Samepolitikern: "Samer är inte svenskar". "Och det beror på att vi är samer."0