Skolmassakern i Örebro

Polisen: Inget pekar på ideologiska motiv

Publicerad 5 februari 2025 kl 01.28

Inrikes. Det finns inget som tyder på att gärningsmannen som dödade tio personer på en komvux-skola i Örebro hade ideologiska motiv, uppger polisen på sin webbplats.

Dela artikeln

Bakgrunden är felaktiga uppgifter i diverse medier där det spekuleras i att gärningsmannen skulle ha högerextrema kopplingar.

"Vi vill därför vara tydliga med att det enligt utredningsuppgifter samt underrättelseuppgifter i nuläget inte finns några uppgifter som pekar på att gärningspersonen agerat utifrån ideologiska motiv", skriver polisen i region Bergslagen i en uppdateirng.

Myndigheten uppmanar också medier och andra att inte sprida obekräftad information och att följa polisens uppdateringar i ärendet.

För närvarande är enligt polisen 11 personer döda, varav en är gärningsmannen. Dödssiffran kan dock stiga, enligt myndigheten.

Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Örebro, uppger att det är en av de överlevande som är allvarligt skadad.

– Fyra har opererats. Två av dem är opererade och stabila. En är allvarligt skadad, sa han under pressträffen.

Två personer uppges även vara lindrigt skadade.

Händelsen utreds som mord, försök till mord, mordbrand och grovt vapenbrott.


Nyheter från förstasidan

10-tal döda i komvux-massakern i Örebro

Nu berättar polisen sanningen om dådet. Det vet vi om gärningsmannen – som ska ha skjutit ihjäl sig själv.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.