Asylkaoset

Kritik mot bidrag till invandrare

Publicerad 16 oktober 2015 kl 10.55

Inrikes. En lång rad biståndsorganisationer riktar kraftig kritik mot att regeringen använder biståndspengar för att satsa på invandrare i Sverige.

Dela artikeln

I ett öppet brev till regeringen skriver Afrikagrupperna, Svenska kyrkan, RFSU och Erikshjälpen att en fjärdedel av den svenska biståndsbudgeten stannar i Sverige.

Det handlar om 8 miljarder kronor som satsas på asylsökare och tas från verkligt nödställda runtom i världen.

"Vi, undertecknare av detta brev som dagligen arbetar nära människor som lever i fattigdom och utsatthet i de fattiga länder där biståndet ska göra skillnad, känner en stor oro inför att den stora andelen avräkningar av biståndsbudgeten ska öka ytterligare", står det i brevet.

Kostnader för asylsökare under det första år de är i Sverige tas direkt ur biståndsbudgeten, vilket är förenligt med OECD:s regler för bistånd.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare